Drop Savers Poster Contest

Hillsborough County Public Utilities and the City of Tampa Water Department cordially invite students in the School District of Hillsborough County to participate in our "Drop Savers" poster contest.

Students in grades K-12 are encouraged to create a poster depicting a water conservation idea, in slogan form, drawing form, or both, focusing on the importance of water conservation. We feel that our best opportunity to conserve water is through a long-range education and awareness program, and what better way than to begin with our young people.

2019 entries closed

Each school has chosen their first place winning posters and sent them to the judging panel. We will announce the winners in May 2019.

Rules

  • Students must work individually
  • Work medium includes crayons, paint, color pencils, or markers
  • Only original artwork is allowed
    • No trademarked or copyrighted materials
  • A panel of judges review winning posters from each school for message, creativity, and originality

Poster divisions

Posters are designated under one of the following categories:

  • Division 1: K - 1st grade
  • Division 2: 2nd - 3rd grade
  • Division 3: 4th - 5th grade
  • Division 4: 6th - 8th grade
  • Division 5: 9th - 12th grade

Prizes

  • The winning students’ schools will be awarded bottle-filling water stations, and 100 reusable water bottles
    • Bottle-filling stations save money because students don’t need to buy single-use bottles of water, and they help the environment by eliminating plastic bottles from the waste stream
  • Winning posters will appear on Hillsborough County and the City of Tampa Drop Saver pages.
  • Winners’ posters will be submitted in the American Water Works Association’s Florida Section competition, with more prizes and statewide recognition on the line

Drop Savers past winners

Check out the winners from past contests:

2018

  • First Place - Division 1 (Kindergarten and First Grade)
    Carolina Castellvi - 1st Grade at Christ the King Catholic School
    See Poster
  • First Place - Division 2 (Second and Third Grade)
    Zoey Cornell - 3rd Grade at Yates Elementary
    See Poster
  • First Place - Division 3 (Fourth and Fifth Grade)
    Arely Martin - 5th Grade at Wimauma Elementary
    See Poster
  • First Place - Division 5 (High School - Nine, Ten, Eleven and Twelve Grade)
    Charlotte Yang - 11th Grade at Plant City High School
    See Poster

2017

  • First Place
    Katherine Verrando - 4th Grade at Apollo Beach Elementary
    See poster
  • Second Place
    Muthukumaran (Muthu) Kumaravel - 5th Grade at Dickenson Elementary
    See poster
  • Third Place
    Ana Chavez - 4th Grade at Gibsonton Elementary
    See poster